Nasza historia

PoczÄ…tki parafii należy wiÄ…zać z decyzjÄ… kard. Karola WojtyÅ‚y o skierowaniu do Nawojowej Góry w czerwcu 1974 r. ks. WÅ‚adysÅ‚awa Kuczaja. Miejscowość podlegaÅ‚a parafii w Rudawie i to w jej ramach wydzielono samodzielnÄ… jednostkÄ™ duszpasterskÄ…. Ks. Kuczaj zostaÅ‚ wezwany przez kard. WojtyÅ‚Ä™ na trzy miesiÄ…ce przed nominacjÄ… i po odbyciu pierwszych rozmów zameldowaÅ‚ siÄ™ w Nawojowej Górze u PaÅ„stwa Józefa i Józefy Wojtuniów. ZamieszkaÅ‚ u nich jako osoba prywatna, co byÅ‚o konieczne ze wzglÄ™du na urzÄ™dowe zakazy meldunku księży katolickich, stosowane przez wÅ‚adze PRL. Punktem katechetycznym i kaplicÄ… staÅ‚ siÄ™ dom PaÅ„stwa StanisÅ‚awa i WÅ‚adysÅ‚awy KÅ‚eczków, w którym już przed rokiem 1974 księża z Rudawy odprawiali EucharystiÄ™ dla chorych oraz z okazji niektórych Å›wiÄ…t. Dom nie byÅ‚ jednak w stanie pomieÅ›cić wszystkich parafian na nabożeÅ„stwach. Aby wiÄ™c wierni zgromadzeni wokóÅ‚ domu mogli w nich uczestniczyć, ks. Kuczaj postanowiÅ‚ umieÅ›cić na jednym z pobliskich drzew aparaturÄ™ nagÅ‚aÅ›niajÄ…cÄ…. GoszczÄ…cy w Nawojowej Górze podczas Pasterki w 1974 r. kardynaÅ‚ Karol WojtyÅ‚a byÅ‚ pod wielkim wrażeniem wytrwaÅ‚oÅ›ci parafian, którzy uczestniczyli w Eucharystii podczas dwudziestostopniowego mrozu. Już w nastÄ™pnym roku kard. WojtyÅ‚a uznaÅ‚, że budowa Å›wiÄ…tyni w Nawojowej Górze jest niezbÄ™dna.

Najpierw była kaplica

Kolejne delegacje mieszkaÅ„ców i duchownych do urzÄ™dów wojewódzkich w Krakowie oraz powiatowych w Chrzanowie wracaÅ‚y jednak z niczym. By podkreÅ›lić, jak ważna dla kard. WojtyÅ‚y byÅ‚a sprawa budowy tego koÅ›cioÅ‚a, nadaÅ‚ on w 1975 r. ks. Kuczajowi godność kanonika, mimo iż Nawojowa Góra nie miaÅ‚a nawet wÅ‚asnej parafii. DziÄ™ki staraniom wÅ‚adz koÅ›cielnych i zdecydowanej postawie mieszkaÅ„ców w 1976 r. otrzymano pozwolenie na budowÄ™ kaplicy. Do czasu wybudowania koÅ›cioÅ‚a parafianom sÅ‚użyÅ‚ zakupiony w 1977 r. w Strumianach k. Wieliczki barak, który rozebrali i zmontowali na nowo bracia KsiÄ™dza Proboszcza wraz z wiernymi z Nawojowej Góry.

We własnej parafii

Budowa obecnej Å›wiÄ…tyni rozpoczęła siÄ™ w 1979 r. Jeszcze przed jej ukoÅ„czeniem, 3 maja 1982 r. kard. Franciszek Macharski erygowaÅ‚ parafiÄ™ w Nawojowej Górze. PoÅ›wiÄ™cenie nowego koÅ›cioÅ‚a odbyÅ‚o siÄ™ 4 grudnia 1983 r. Przeniesiono do niego na staÅ‚e NajÅ›wiÄ™tszy Sakrament. Choć w nastÄ™pnych latach wykonywano jeszcze wiele prac budowlanych, mieszkaÅ„cy Nawojowej Góry mogli siÄ™ już cieszyć wÅ‚asnym koÅ›cioÅ‚em. Budowa Å›wiÄ…tyni jest zasÅ‚ugÄ… parafian, którzy skÅ‚adali ofiary pieniężne, a przede wszystkim, pomimo wielu wÅ‚asnych obowiÄ…zków, wÅ‚Ä…czali siÄ™ w prace sami.
PoÅ›wiÄ™cenie i zaangażowanie mieszkaÅ„ców Nawojowej Góry przy budowie Å›wiÄ…tyni zostaÅ‚o uwieÅ„czone w bieżącym roku jej konsekracjÄ…. Starania o konsekracjÄ™ koÅ›cioÅ‚a podjÄ…Å‚ nowy proboszcz - ks. Janusz Kosowski, który w 2003 r. zajÄ…Å‚ miejsce ks. prob. WÅ‚adysÅ‚awa Kuczaja. 16 wrzeÅ›nia 2006 roku kard. StanisÅ‚aw Dziwisz dokonaÅ‚ uroczystego aktu poÅ›wiÄ™cenia Å›wiÄ…tyni. Poza osobami duchownymi, gośćmi z dekanatu oraz przyjacióÅ‚mi parafii, na uroczystość przybyÅ‚y także rodziny parafian z innych miejscowoÅ›ci.
WczeÅ›niej KsiÄ…dz Proboszcz przygotowywaÅ‚ parafian do tego ważnego wydarzenia duchowo. W dniach 10-15 wrzeÅ›nia odbyÅ‚y siÄ™ misje parafialne prowadzone przez ks. Józefa SiedlczyÅ„skiego.

Od 2019 roku funkcjÄ™ proboszcza peÅ‚ni ks. WÅ‚odzimierz Szumiec.